Elif Işıl Karakaş, ABD'de 23 Nisan için çalacak

Antalya’da, dahi ve üstün yetenekli çocuklara özel eğitim verilen BİLSEM tarafından keşfedildikten sonra ABD'de düzenlenen piyano yarışmasında birinci olan ve şu an Manhattan School of Music lisans öğrencisi Elif Işıl Karakaş (19), TBMM'nin kuruluşunun 103'üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için New York'ta özel bir konser verecek.

Antalyalı Elif Işıl Karakaş, 4,5 yaşında başladığı müzik yolculuğuna, 7 yaşında Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 10 yaşında girmeye hak kazandığı, dahi ve üstün yetenekli çocuklara alanlarında özel eğitim verilen BİLSEM'de devam etti. Elif Işıl, 4'üncü sınıftan 2017'ye kadar yaklaşık 8 yıl konservatuarda, 4 yıl da BİLSEM'in müzik bölümünde piyano eğitimi aldı. 2017'de ABD'de düzenlenen Carmen Clavier Klasik Piyano Yarışması'nda 130 kişi arasında 6'ncı olmayı başardı. Aynı yıl Houston kentinde Teksas Eyaleti Senfoni Orkestrası'nın, Teksas Eyalet Piyano Yarışması'nda üç kategoride birinci olan Elif Işıl, annesi Nazan Işıl ile birlikte ABD'ye yerleşti.

İLK VE TEK TÜRK

Teksas Senfoni Orkestrası ile büyük bir konser veren ve ABD'de burslu eğitim hakkı kazanan Elif Işıl, 2018 yılında da üç kategoride düzenlenen Teksas Eyalet Piyano Yarışması'nda Katy bölgesi birinciliği, Houston bölgesi birinciliği ve Teksas Eyalet birinciliğini kazanmayı başardı. İkinci yılında da tüm kategorilerde birincilik kazanarak Türkiye'nin ve Antalya'nın gururu olan Elif Işıl, bu yarışmayı iki yıl üst üste kazanmayı başaran ilk ve tek Türk oldu. Elif Işıl, bu yarışmalarda üçüncü yıl ise üçüncülük kazandı.